Vanha kiviaita Hauhon kirkolla.

Kevättä etsimässä ja lapsen ensimmäiset ostokset

Ajeltiin tänään markkinoille melkein vain siitä syystä, että tapahtuman nimeen oli ympätty sana kevät. Kevätmarkkinat – mikä ihana ajatus! Kovin keväinen tunnelma ei tosin ollut vielä valloillaan, koska harmaa oli päävärinä niin taivaalla kuin maassakin. Pikkutyyppi teki kuitenkin parhaansa tuodakseen väriä maisemaan ja osti omilla rahoillaan herkullisen sävyisiä metrilakuja.

Metrilakua markkinoilta.

Lapsi on tehnyt omia ostoksia tähän mennessä kolme kertaa. Ensimmäisen ostos oli Emek Scania Kippikuorma-auto, toinen LEGO City Poliisikoirien Koulutusrata ja kolmas tämän päivän metrilakut. Ensimmäisen ostoksen lapsi teki synttärilahjaksi saamallaan setelillä ja loppuihin on raha säästetty pulloja palauttamalla.

Kävelyllä loskakelillä.

Koska kevätmarkkinat olivat lähellä Hauhon Vanhaa raittia, niin pakkohan sekin oli kävellä läpi. Viimeksi samaa miljöötä ihasteltiin joulumarkkinoiden aikaan ja tuosta kerrasta viisastuneena iskettiin lapselle nyt käteen Pokemon Go -peli (ja tietysti pätkä metrilakua).

Suunnitelma toimi toisaalta, koska lapsi viihtyi paremmin, mutta oma maisemien katselu jäi edelleen aika vähälle. Ihanien talojen sijaan näin monta uutta Pokemon-hahmoa, koska pitihän se peli herättää henkiin myös omassa puhelimessa.

Hauhon kirkko ja kellotapuli.

Kirkko sentään tuli kuvattua.